TOP 5 záhadných míst na Tenerife

03.03.2021

V dalším článku do rubriky TOP 5 jsem pro Vás vybrala ta nejlepší záhadná místa, navíc se zajímavou historií, o kterých jste možná ani netušili, že se na ostrově Tenerife nacházejí. Mrkněte na mapu, kde jsou vyznačené přesné lokace i stezky pro orientaci a můžete vyrazit!



SANATORIUM U ABADES

"Město duchů na Tenerife"

Na ostrově byla v minulosti nejrozšířenější nemocí lepra, neboli malomocenství. Nejprve se s nemocí potýkali na severu, který byl nejvíce obydlen a později se začalo stavět sanatorium na jihovýchodním pobřeží Tenerife, právě u Abades.

Nebylo nikdy dostavěno, jelikož současně přišel pokrok v lékařství a počet nemocných se začal snižovat. Později oblast sloužila nějaký čas armádě, ale doteď je celé místo opuštěné, pomalované graffiti a pomalu se z budov stávají zříceniny.

Nejbližší cesta do záhadného sanatoria směřuje vlevo před vjezdem do vesničky Abades, kolem rokle, oddělující tyto dvě místa. Cesta je vyprahlá, sem tam kamenitá, a jako první Vás dovede k masivnímu kostelu s křížem nad hlavním vchodem. Pokračovat můžete kolem dalších staveb, které měli sloužit jako nemocnice, krematorium nebo administrativní centrum a zbytek tvoří mnoho bungalovů postavených jeden vedle druhého.

Do opuštěného sanatoria u Abades se dá dojít i z druhé strany, pokud máte rádi delší procházky a objevování nových míst. Viz článekEL PORIS → ABADES.


CASA DE LA GORDEJUELA

"První parní stroj na Tenerife"

La Gordejuela, také nazývaná Casa Hamilton byla významná průmyslová budova, postavená v těsné blízkosti pobřeží pod skalami. Nachází se na severu ostrova v oblasti Los Realejos a nedaleko města Puerto de La Cruz. K této zřícenině se dá dostat z nedaleké vesničky El Tostal, nebo dojít z vyhlídky San Pedro skrz chráněnou přírodní oblast Rambla de Castro, což je opravdu krásná procházka plná výhledů a palem. Viz článekRAMBLA DE CASTRO

Tato budova sloužila jako vodní výtah, čerpající vodu zezdola, následně vedenou výtahem nahoru pro zavlažování banánových plantáží v údolí Orotava. V této budově byl mimo jiné i první parní stroj na Tenerife. 

Nyní je to zřícenina bez dveří, oken, střechy a vede k ní dlouhé, klikaté, kamenné schodiště, které je ale nahoře oddělené bránou s výstražnými cedulemi a zákazem vstupu. I přes to si tam někteří najdou cestu, ale vzhledem ke stavu budovy to není zcela bezpečné. I tak, jenom samotný výhled na tuto zříceninu je ohromující.


LAS VENTANAS DE GÜIMAR

"Pěší túra vedoucí skrz tunely s "okny" v neuvěřitelné výšce." 

Jak se tam dostat?

Sjeďte z dálnice na Güimar a pokračujte do vnitrozemí. Musí se vyjet na skálu, která se tyčí nalevo od Güimaru a když narazíte na Mirador El Luchador, kde stojí masivní socha "bojovníka" musíte prudce odbočit doprava ještě před zatáčkou na úzkou silnici vedoucí uprostřed zatáčky naproti vyhlídce. Tato vozovka vede strmě nahoru a postupně se změní v prašnou cestu. Po chvíli uvidíte plošinu sloužící pro paragliding, kolem které pokračujte a zaparkovat doporučuji podél cesty co nejvýše to bude možné. Dávejte pozor, protože cesta je čím dál tím horší a pak to zvládnou jen terénní vozidla.

Túra vede nejprve prudce nahoru, je náročnější a delší, než jsem čekala. Když se nahoře konečně dostanete do lesa, hledejte cestu napravo se žlutou výstražnou cedulí. Za ní již začíná cesta, která je ovšem na vlastní nebezpečí a rozhodně se nejedná o oficiální pěší zónu! Pokud se i tak odhodláte začít, cesta skrz křoviny vás navede k pozemnímu betonovému kanálu, který vede až k Las Ventanas de Güimar (Ventanas = "okna").

Když jsem tam byla já, počasí bylo dost pochmurné a po chvíli cesty podél kanálu, který vede na okraji skal, jsme byli obklopeni hustou mlhou. Nebylo vidět do okolí a jediné co jsem věděla je, že se nacházíme ve výšce kolem 1000 m n. m. a špatný krok by mohl znamenat pád. Najednou se před námi vynoří žlutý bagr připevněný ke skále a vedle něj první tmavý tunel, kterým jsme se museli vydat dál s rozsvícenou baterkou. Nedaleko již vcházíme do dalšího tunelu, kde konečně narážíme na trochu světla a ta očekávaná "Okna", což jsou vlastně díry ve skalním tunelu. Nabízejí krásné výhledy do okolí na další okna ve skalách a dolů do údolí Güimar spolu s výhledem na širý oceán.

Las Ventanas de Güimar je jedno z nejunikátnějších míst na Tenerife a musím říct, že jsem v životě nezažila bláznivější túru plnou dobrodružství a adrenalinu!

KOUKNI NA VIDEO Z TOHOTO MÍSTA na mém profilu - @katie.tenerife - V sekci IGTV!


EL SEMÁFORO

"Strážní věž na SV konci Tenerife."

EL Semáforo se nachází na severovýchodním cípu Tenerife nad vesničkou Igueste. Je umístěn v nadmořské výšce vyšší než 200 m n. m. a patří k hornaté zalesněné oblasti zvané Anaga. Abyste se k němu dostali, musíte nejprve zdolat klikatou kamenitou cestu, která vede prudce nahoru z Igueste na skálu, kde se budova nachází. Cesta začíná za kostelem Igueste a správným směrem Vás navede šipka se značením na rozcestníku, který se nachází na úpatí hory.

Tato stavba dříve sloužila jako strážní věž k pozorování zejména lodní dopravy, k monitorování povětrnostních podmínek a předcházení všemožným incidentům, které jsou pozorovatelné zhora. Její výhodná pozice umožňovala zpozorovat z velké vzdálenosti lodě přijíždějící z Evropy a z věže je vidět i na kilometry daleko podél pobřeží až k hlavnímu městu Santa Cruz.

Dnes je budova neudržovaná a pomalu se hroutí. Je oplocená se zabetonovanými okny, stropní podporou, pomalovaná graffiti a před ní se tyčí sloup s žebříkem. Na druhé straně od vstupní brány je díra v plotě, za kterou najdete cestičku podél skály s dechberoucím výhledem na neobydlené pobřeží Tenerife.

Více v článku: IGUESTE → EL SEMÁFORO 


LOS ROQUES DE FASNIA

"Opuštěná část vesničky s domečky postavenými přímo ve skále."

Los Roques se nachází na východním pobřeží ostrova u sjezdu z dálnice do Fasnia. Hned na první pohled Vás upoutá benzínka postavená v neobvyklém stylu. Los Roques můžete najít hned za ní cestou dolů k oceánu.

U vesničky Los Roques se nachází pěkná pláž s černým pískem. Záhadné místo najdete napravo od této pláže, kde již spatříte skálu u pobřeží vystupující z oceánu. Přesně před ní stojí modrá obytná budova se zničeným bazénem a za ním tmavý tunel. Když ním projdete, najdete opuštěné náměstíčko s kaplí a domečky zasazenými přímo do skály. Zeď oddělující druhou část vesničky se dá přelézt ze strany a tím si můžete projít zbylou část, která je již víceméně obydlená.

Ve zprávách jsem četla, že Los Roques stále čeká na rekonstrukci po jedné z přírodních katastrof, která se tu v historii udála. Mohlo by to být krásné místo s promenádou podél dvou pláží oddělených skálou, kde by se mohlo bez barikády procházet vesnicí. No, do té doby se můžeme alespoň kochat tímto opuštěným náměstíčkem u pobřeží a vychutnat si tu tajemnou atmosféru, kterou toto místo přináší.

Více v článku: FASNIA - LOS ROQUES


• JAKÁ DALŠÍ TOP 5 Z TENERIFE BY VÁS ZAJÍMALA?