Fasnia - Los Roques (cz)

27.11.2020

Malá rybářská vesnice u pobřeží, kde se zastavil čas. 

Toto tajuplné místo jsem objevila naprostou náhodou. Mám takový plán na prozkoumání co nejvíce nových míst na Tenerife a hned jeho první realizace byla trefa do černého. Ostrov mám víceméně projetý autem či na motorce, ale až teď jsem objevila většinu úžasných a ne tolik známých míst. Ptáte se jak?

Úplně nejlepším a nejlevnějším způsobem jak procestovat ostrov je autobusem (na Kanárech se říká autobusu "Guagua"). Ani nemluvě o tom, jak je tu otravné hledat volná parkovací místa. Jako rezidenta, mě vyjde měsíční jízdenka na 30 euro a kromě výjimek, jako je Punta de Teno a Teide, si mohu jezdit po celém ostrově, jak se mi jen zlíbí. Rozhodla jsem se tedy nastoupit a zkusit co objevím náhodným výběrem zastávky.

Tento výlet začal v autobuse s nefunkčním tlačítkem stop, o čemž zřejmě řidič ani nevěděl. Měli jsme namířeno na jedno místo, ale tam se nám samozřejmě nepodařilo zastavit a nakonec nám to bylo jedno, a tak jsme to nechali náhodě a vystoupili pár zastávek později, v jedné s názvem "Fasnia".

Hned první co mě na této zastávce zaujalo, je její čerpací stanice postavená v neobvyklém až arabském stylu. Nachází se hned u dálnice vedoucí do hlavního města Santa Cruz podél východního pobřeží. Po obdivování této benzínky se vydáváme dolů po schodech směrem k oceánu. Stojíme na ulici lemované lavičkami, kde se nad námi tyčí skála s vyhlídkovou restaurací. Po levé straně je menší osídlená část plná domků, za kterými je nic víc než pustina a před námi se rozprostírá krásná pláž s černým vulkanickým pískem, který je pro Kanáry tak typický. Co mě na této vyhlídce ale nejvíce uchvátilo, byla tyčící se skála v dálce po pravé straně, obklopená stavbami. To jsme se také vydali hned prozkoumat.

Po cestě dolů míjíme plážový stánek, kde se scházejí místní obyvatelé a zahýbáme doprava blíž ke skále. Vůbec jsem nečekala co tam najdeme a byla jsem ráda, že je cesta průchozí a dá se pokračovat. Před námi starý, zborcený a asi již dlouho neudržovaný bazén přímo pod skálou, patřící k modré budově s apartmány jménem Bahía. Zprvu vypadala opuštěně, ale pár lidí tam zjevně bydlí. Na druhé straně za bazénem jsem viděla tmavý tunel vedoucí skálou a tím se také později vydáme.  

Za tunelem se přímo před námi objevila další pláž tentokrát menší, kamenitá a byli jsme obklopeni opuštěnými domky, postavenými přímo podél skály, mezi kterými byla zasazena i kaple. Navíc ten den bylo výjimečně pochmurné počasí a to dávalo takovému místu ještě lepší atmosféru.

Bohužel, se odtud nikam dál pokračovat nedalo. Cesta je zabarikádovaná uprostřed náměstíčka a pokud chcete prozkoumat víc...musí se na místo sestoupit z druhé strany za modře barvenou budovou. Druhá strana je ještě zajímavější s jejími úzkými uličkami a domky postavenými přímo ve skále.

Ve zprávách jsem četla, že Los Roques stále čeká na rekonstrukci po jedné z přírodních katastrof, která se tu v historii udála. Mohlo by to být krásné místo s promenádou podél dvou pláží oddělených skálou, kde by se mohlo bez barikády procházet vesnicí. No, do té doby se můžeme alespoň kochat tímto opuštěným náměstíčkem u pobřeží a vychutnat si tu tajemnou atmosféru, kterou toto místo přináší.


Tipy pro vás

• Za tunelem se dá po levé straně projít podél domečků a skákat a plavat - jsou tam vystavěné schůdky do vody. Plus je tam schovaný bazén ve skále.

.• Barikáda oddělující náměstí s opuštěnými domečky se dá po straně u oceánu obejít a tím ušetříte čas s obcházením vesnice z druhé strany. 

• Ulice nad pláží nabízí venkovní cvičící přístroje - je tam klid a navíc krásný výhled.

• Pláž u vesnice je lemovaná skálami v nichž jsou malé jeskyně, a to stojí za to vidět.

• Je to také příznivé místo pro rybaření a šnorchlováni