Top 5 pláží na Tenerife

01.12.2020

Jako první v rubrice TOP 5 jsem pro Vás vybrala podle mě ty nejlepší a nejkrásnější pláže, jak se světlým, tak s tmavým pískem, které byste při návštěvě Tenerife rozhodně neměli vynechat. Všechny fotografie jsou focené mnou a informace jsou čistě z mých zkušeností a návštěv těchto pláží. Níže také můžete vidět mapu s vyznačenými plážemi z článku, kterou jsem vytvořila pro přehlednost a lepší orientaci.

Playa de Benijo

Poloha: Sever Tenerife vedle lesů Anaga
Přístupnost: Přiměřená - delší prašná cestička dolů
Typ: Divoká pláž s černým pískem, ze začátku kamenitá (viz fotka)

Pláž zvaná Benijo se nachází na úplném severním cípu Tenerife. Z hlavního města Santa Cruz se tam dá jet autem skrz lesy Anaga nebo autobusem č. 946, který končí na zastávce Almaciga a na pláž Benijo se musí kousek pěšky. Celé toto pobřeží je lemované i dalšími černo-písečnými plážemi. Je to velmi oblíbené místo surfařů, protože oceán je tu divoký a vlny se tu lámou jedna za druhou. Na své si také příjdou nadšení fotografové, které uchvátí nejen skály okolo a skalnaté útvary tyčící se z oceánu, ale i kontrast bílých vln rozbíjeních se o černý písek.  

Pro cestovatele autem jsou nahoře v blízkosti pláže 2 parkoviště, z toho jedno patří k místní vyhlídkové restauraci. Tato restaurace El Mirador nabízí typická kanárská jídla, ryby a mořské plody s opravdu dech beroucím výhledem na pláž Benijo. Po občerstvení v restauraci se můžete vydat dolů po lemované cestičce a užít si skákání ve vlnách a unikátní atmosféru tohoto místa obklopeného skalami. 

Nicméně, pláž Benijo je na vlastní nebezpečí a z mé zkušenosti je tu oceán velmi silný a vlny dost tahají zpět, takže při koupání pozor.


Playa de Diego Hernández

Poloha: Jih Tenerife na pobřeží La Caleta de Adeje
Přístupnost: Obtížnější
Typ: Divoká pláž se světlým pískem 

Krásná přírodní a divoká pláž na jihu Tenerife se světlým pískem, která se ukrývá na částečně neobydleném pobřeží. Této pláži se přezdívalo Hippie, protože tu dříve pobývalo mnoho lidí žijících tímto stylem. Letos v roce 2020 po nich už není ani stopy a netuším, kam se mohli přemístit. Místní Hippies dávali tomuto pobřeží takový nádech svobody. Všude byli příbytky ze dřeva a palmových listů, ohniště na vaření a možnost zakoupit si od nich ručně dělané výrobky

Na tuto pláž se dá dostat dvěma způsoby. Jednou je se vydat podél pobřeží přes Playa de Los Morteros, která je opravdu malá a obklopená skálami. Tato stezka je náročnější a zabere více úsilí, ale cesta je lemovaná kaktusy a jinými rostlinami na vyprahlé pustině a čekají vás nádherné výhledy.  Doporučuji sportovní obuv, jelikož je to taková menší túra. 

Pokud dáváte přednost pohodovější cestě, vydejte se na pláž z vnitrozemí od Golf Costa Adeje, kousek za kruhovým objezdem. Tato cesta vede kousek podél Golfu až dojdete na okraj skály, kde vedou malé prašné cestičky dolů k pláži Diego Hernández.

Moje první návštěva vedla tou horší cestou a bylo mi řečeno, že se jde na pláž, tak jsem si automaticky vzala jen žabky. No zvládla jsem to i tak, ale opravdu nedoporučuji.


Playa del Bollullo

Poloha: Sever Tenerife - Mezi Puerto de La Cruz a Santa Úrsula
Přístupnost: Obtížnější - dlouhý sestup dolů
Typ: Divoká pláž s černým pískem

Playa Bollullo je jednou z nejkrásnějších pláží na Tenerife s černým třpytícím se pískem a obklopená skalami. Jak se na tuto pláž dostat? Vydejte se na příjemnou procházku z Puerto de La Cruz skrz banánové plantáže a podél pobřeží plného kaktusů, jiných rostlin a ještěrek

Na konci cesty Vás čeká krásný výhled na pláž Bollullo a vyhlídková restaurace, kde doporučuji místní brunch či alespoň nějaký drink na oddech. Vedle se nachází parkoviště pro ty, kteří přijeli autem a chtějí jenom na pláž.

Na pláž Bollulo se dá sestoupit z pravé strany, kde je vyšlapaná cestička podél skal. V určitém bodě se nachází vyhlídka i na vedlejší divokou pláž -Playa los Patos...kam je, ale bohužel vstup zakázán. Pokračujeme tedy dál dolů k Bollullo a míjíme první část pláže, která je trochu oddělená menší skálou. Můžete tedy být hned na začátku nebo pokračovat dál až na konec, kde je víc prostoru.

Dole na pláži se nachází tzv. "Chiringuito" (= název pro místní plážové bary), což bylo velmi potěšující, že si tam můžete vychutnat drink nebo španělské tapas. Na skále nad ním je postavená malá lanovka, takže zásobování mají vymyšlené chytře.

Pláž sama o sobě s třpytícím se černým pískem a obklopená skálami je prostě překrásná. Dávejte ale pozor, protože černý písek za horkého dne šíleně pálí a vlny jsou tu poměrně velké a tahají zpět.


Playa de Las Teresitas

Poloha: Sever Tenerife u městečka San Andés - v blízkosti Santa Cruz
Přístupnost: Lehká - žádný sestup
Typ: Klidná pláž se světlým pískem

Las Teresitas je velice rozlehlá a palmami lemovaná pláž nacházející se na severu ostrova u Santa Cruz de Tenerife v městečku San Andrés. Tato pláž je velmi oblíbená pro svůj neobvyklý zlatavý písek, který byl v minulosti dovezen ze Sahary.

Las Teresitas je velice pohodovou pláží, která je lehce přístupná a podél se nachází rozlehlé parkoviště. Pláž je hlídaná a plně vybavená (nechybí tu plážové bary, lehátka, sprchy, toalety..atd.).

I když na pláži někdy dost fouká, voda je zde skoro bez vln a krásně čirá, a to díky kamennému vlnolamu postavenému jak ze stran, tak uprostřed (viz fotka). Je to vhodné místo pro šnorchlováni a fotografové si také přijdou na své. Terčem mých fotek byli zejména rackové, kteří se rádi motají kolem lidí na dekách a létají všude okolo. Navíc, doporučuji vyjet nahoru po silnici na skálu a užít si nádherný výhled na celou pláž Las Teresitas.


Playa del Médano a La Tejita

Poloha: Jih Tenerife u městečka El Médano, Pláže oddělené Červenou horou
Přístupnost: Lehká
Typ: Divočejší pláže s tmavším pískem 

Pro začátek, nemohla jsem si odpustit zmínit hned obě dvě! Tyto pláže v těsné blízkosti oddělené pouze Červenou horu (=Montaña Roja), jsem si od první návštěvy moc oblíbila a to hned z několika důvodů. Pláže jsou velice rozlehlé, písečné, přírodní a hlavně nejsou přeplněné turisty. Jedinou nevýhodou je, že toto pobřeží je dost větrné

Na pláži La Tejita jsou hned u již zmíněné hory k rezervaci lehátka, ale pouze na malé ploše a pobřežní hlídka. Zbytek pláže je nedotčený a můžete si užít tuto divokou pláž naplno. Narážím tu hlavně na fakt, že je pláž La Tejita oblíbená pro nudisty. Na této pláži najdete polokruhové útvary postavené z kamenů, za které se můžete schovat před větrem. Vlny jsou tu divoké a po vstupu do vody je povětšinou hned hloubka. 

Pláž El Médano má velmi pozvolný vstup do vody, takže musíte trošku popojít, aby jste si mohli zaplavat. Oblíbenější je tu proto skákání ve vlnách a všechny možné druhy surfování, zejména Kite (viz fotka). První část pláže situované v městečku je poměrně malá a většinou přeplněná místními, proto je lepší projít se dál a schovat se před větrem ve vlnami vykouslých skalách. Pokud chcete mít pocit, že máte pláž skoro jen pro sebe, pokračujte dál směrem k Montaña Roja.