Taganana (cz)

12.12.2020

Tajuplná vesnička schovaná v horách na severu Tenerife. 

Nejprve jsem nevěděla, co od tohoto místa čekat. ALE, jakmile jsme dorazili do této vesničky, ihned mi v hlavě blesklo - tohle bude druhá Masca. Pro ty kteří neví, Masca je malá vesnička nacházející se v horách na severozápadě Tenerife a je postavená několik set metrů nad mořem. Je to jedna z nejoblíbenějších turistických destinací na ostrově.


Taganana mě opravdu na první dojem ohromila! Leží na úplném severu Tenerife vedle lesů Anaga a poblíž krásných černo-písečných pláží, jako je Benijo a Almáciga. Je to kanárská vesnice obklopená horami, plná palem, dračinců a všemožné zeleně s výhledem na oceán.

Jako tradičně na všech výletech, se po příjezdu ihned vydáváme cestičkami, které vedou co nejvýše. Stojí nás to hodně úsilí, jelikož domky jsou tam postavené dost vysoko jeden za druhým a cesta stále pokračuje výš a výš. My se ale nevzdáváme, protože moc dobře víme, že nás vždy čekají krásné výhledy. Až na pár místních, které jsme viděli na zahrádkách nebo slyšeli z otevřených oken, tu byl neskutečný klid.  

Po výšlapu se vydáváme cestou dolů, kde jsme zabloudili k hned na první pohled opuštěnému a křovinami obrostlému domečku. Museli jsme to jak jinak než prozkoumat. Vrátka vedoucí na zahrádku byla zničená, všude po zemi bylo nejrůznější harampádí od zničeného dřevěného nábytku po převrácené a zrezivělé stavební kolečko. Vedle domku se tyčil obří strom Dračinec, který je typický pro místní vegetaci a nejstarší z nich "El Drago" můžete vidět v Icod de Los Vinos. Vzrůstající zvědavost nám nedala, a tak jsme nakoukli i do domečku, jelikož jsme si všimli pootevřených hlavních dveří. Cestou ke dveřím jsme se museli prodrat křovinami a zdolat pár zřícených schůdku. Konečně se dotýkáme dveří a snažíme se je otevřít ... uvnitř šero, stará palanda, nepořádek a pak jsme viděli i nějaké pověšené oblečení. Vypadalo to, že tam někdo přespává, ale nikoho jsme nepotkali. To nám k prozkoumání stačilo a odsud se vydáváme dolů Tagananou a přemýšlíme na co ještě nenarazíme. 

Došli jsme až na takové malé náměstíčko před kterým se tyčil honosný kostel a vedle byl nádherný výhled na zelené okolí a na druhou část vesnice. Tady jsme si dali zaslouženou svačinu a kochali se výhledem, kde byl vidět i modrý oceán. Pak jsme pokračovali dál kolem zastaralé poustevny a dostali jsme se do úzkých bílé barvených uliček mezi domečky. Vedla tam i různá schodiště a my se nemohli dočkat, kam nás to zavede. Najednou přicházíme na volně přístupnou terasu před jedním z domečků a ohromí nás další z výhledů. Z ničeho nic, jak je tu typické, najednou přišly mraky a počasí se poměrně rychle změnilo z horkého slunného dne na zatažené chladnější klima, které přineslo podívanou v podobě padající mlhy z vrcholků hor. Bylo to něco úchvatného a opravdu perfektní příležitost k fotografování.

Návštěva a objevování Taganany se pomalu chýli ke konci a my se vydáváme zbylou částí vesnice dolů. Ten den naše dobrodružství pokračovalo ještě do tajuplnějších lesů Anaga. O tom ale příště... 


Tipy pro Vás

• Do Taganany se snadno dostanete také autobusem - č. 946 směr Almaciga z Intercambiador Santa Cruz. 

• Nezapomeňte se dívat po cestě autobusem nebo autem z oken cestou do Taganany - vede přes hory a ty výhledy jsou prostě boží!

• Vystupte z autobusu na stanici zvané Taganana a po vstupu do vesnice jděte co nejvíce cestou nahoru a pokochejte se výhledem na vesnici, hory a oceán. 

• Zkuste najít opuštěný dům o kterém jsem psala v článku.

• Navštivte místní restauraci zvanou "Casa Picar". Je otevřená každý den kromě pondělí a užijte si autentické kanárské jídlo.