Roque Bermejo (cz)

24.06.2021

Okružní stezka horským masívem Anaga vedoucí až na nejseverovýchodnější cíp ostrova.

Dnes míříme hlouběji do venkovského parku Anaga až na nejseverovýchodnější cíp ostrova Tenerife. Jedeme zhruba 40 minut autem od Mirador Cruz del Carmen až do vesničky zvané Chamorga. Cesta vede převážně lesem a je velice klikatá. Brzy po opuštění hlavní silnice, ztrácíme signál. Naším cílem je stezka vedoucí až do Roque Bermejo. 

Chamorga je velice malá vesnička obklopená zelení a zasazená v horách. I přes žádný signál a malý počet obytných domečků se tu nachází jedna restaurace. Hned za ní začíná naše téměř 10kilometrové dobrodružství. Před cestou ještě studujeme ceduli s mapou stezky a zjišťujeme, že se do Roque Bermejo dá dostat 2 cestami. Jedna vede před zmíněnou restaurací dolů roklí (Barranco de Roque Bermejo), a druhá za restaurací nahoru přes kopce a kolem majáku Anaga. Nejdřív váháme, jakou cestou bude asi lepší jít tam, a kterou zpátky. Nakonec se rozhodujeme jít s davem a následujeme skupinku turistů mířící druhou cestou. 

Cesta vede zprvu strměji nahoru po vyšlapaných cestičkách a kamenných schodech obklopených kaktusy, agáve a další zajímavou zelení. Za námi se rychle ztrácí vesnička Chamorga a pomalu se dostáváme na vršky hor. V jednom bodě přemýšlíme, zda se vydat po vrcholcích rovně až k výhledu, ale přijde nám to jako zacházka. Navíc dostáváme tip od protijdoucích, že na konci číhá lesní stráž a kontroluje nošení roušek při nedodržení min. odstupu. Takže radši pokračujeme po naší stezce doleva. Cesta vede z kopce dolů mezi stromy. Musíme dávat pozor, jelikož tento úsek je dost strmý a pod smekává to na kamínkách. Po sestupu se před námi otevírá výhled na širý modrý oceán a na dva zajímavé skalní útvary z něho vystupující. Je to, jak jinak, než perfektní místo na focení a přestávku. 

Cestou po úpatí hor narážíme na rozcestník, kde spatříme výstražnou ceduli. Cesta za ní vede směrem na Playa de Las Breñas a je pouze na vlastní nebezpečí. My ale pokračujeme rovně, za naším cílem, směrem k majáku Anaga, který se již objevuje v dálce. Ještě před ním procházíme loukou plnou květin a je úžasné, jak všude kolem nás poletují motýli. 

Od majáku Anaga, který je oplocený, nás čeká poslední klikatá část k našemu cíli. Scházíme tedy dlážděnou kamenitou cestou dolů táhnoucí se jako had. Najednou vcházíme mezi soukromá políčka a zahrady. Roque Bermejo je velice malá, ale za to malebná vesnička postavená blízko při pobřeží. Kromě pár obytných domků se zahrádkami se tu nachází rovnou 2 pláže oddělené skálou, malý přístav, kaple i jeden bar. Vedle se tyčí mohutná skála, která dává krajině dramatický nádech. Božský klid či blízké pláže se jim dá jistě závidět, horší to však musí být se zásobováním - bez lodi je zde člověk téměř ztracen. 

Od kapličky míříme rovnou k jedné z pláží a těšíme se na odpočinek a zchlazení v oceánu po dlouhé slunečné cestě. Nabíráme síly, jelikož víme, že nás čeká dalších pár kilometrů zpět do Chamorgy. (téměř 500 výškových metrů na zhruba 3,5km dlouhé cestě)

Zpátky se nevracíme stejnou cestou k majáku, ale míříme z Roque Bermejo rovně do rokle. Cestou míjíme tzv. Casas Blancas (přeloženo: bílé domy), zříceniny domečků, postavených na vrcholku. Zde si užíváme poslední výhled na Roque Bermejo, který necháváme za zády a naše cesta roklí začíná. Už je sice po páté, ale sluníčko praží neskutečně. Pokračujeme stoupání v nepříjemném horku a stín stále nikde. Začíná docházet i pití. Díky bohu za kšiltovky, bez nich by to byl jasný úpal / úžeh. Trasa nám přijde nekonečná a nadšení z tohoto pěšího výletu postupně klesá. Po dlouhém stoupání se začínají objevovat první domky a po chvíli se konečně dostáváme do startovního bodu naší výpravy, vesničky Chamorga.

Jakmile jsem se dozvěděla o této stezce, hned jsem věděla, že ji musím projít a podělit se o ní s Vámi. Dech beroucí krajina a výhledy Anaga parku, ani samotný cíl Roque Bermejo nezklamaly. ALE, po zkušenosti se zpáteční cestou bych možná nejprve volila tu z Chamorgy roklí dolů a poté z Roque Bermejo kolem Majáku Anaga přes kopce zpět.Tipy pro Vás

• Celá okružní cesta nám zabrala téměř celé odpoledne (něco kolem 10km cesty).

• Vezměte si dostatek pití a jídla na cestu.

• Nezapomeňte na pokrývku hlavy (nedostatek stínu po cestě) a opalovací krém - za slunného počasí.

• Doporučuji trekovou obuv.

• Upozorňuji, že od hlavní silnice Anaga se ztrácí signál.