El Bujero (cz)

18.04.2021

Náročnější túra vedoucí do skalní brány v neuvěřitelné výšce nad Los Gigantes. 

Jednoho krásného dne jsme se vydali na túru u Los Gigantes, abychom našli přírodně vytvořenou bránu ve skále. Tolik jsme o ní slyšeli, a tak jsme to museli jet prozkoumat. Pokud máte rádi turistiku, úžasné výhledy a dobrodružství, určitě je tohle něco pro Vás!

Autobusem (= Guagua, jak se jim tu říká) přijíždíme do vesnice zvané Tamaimo, nedaleko Los Gigantes a hledáme začátek cesty. Je to moc hezky postavená kanárská vesnička s barevnými domky, úzkými uličkami a krásným náměstíčkem se stromy a kostelem. Těsně před tím, než jsme sem došli, kropili cesty i náměstí kvůli horku - mokrá zem náměstí pak házela úžasné odrazy všeho okolo. 

Tamaimo je obklopené horami, a právě na jednu z nich máme namířeno. Za kostelem na zmíněném náměstí procházíme několika uličkami, až kde vesnice končí a začíná stoupání. Cesta vede hned ze začátku zprudka nahoru po kamenech, v jednom úseku je dokonce i připevněné lano pro snazší zdolání daného úseku. Po cestě vidíme velký bílý kříž tyčící se na jednom z vrcholků, tak jdeme až skoro v němu a první část túry máme za sebou.  

Druhá část začíná chůzí po vrcholcích, kde si můžeme na chvíli oddechnout od náročného šplhání v první části. Po výstupu se od zmíněného kříže vydáváme vlevo vyšlapanou cestičkou a kopec se pomalu přehupuje na druhou stranu. Pak se po cestě klesá a v tu chvíli nevíme, kudy se vydat, a kde přesně se El Bujero nachází. Je totiž dost schované.

Neztrácíme hlavu a studujeme polohu místa na mapě a pokračujeme za nosem. (Jakmile spatříte 2 skály postavené dál od sebe na opačných stranách hory, musíte mířit k té napravo, ale až sejdete kopec úplně!) My děláme chybu a chceme si cestu zkrátit, což je nakonec více ke škodě, než k užitku. Mimo cestičku je kopec postavený jako schody, což při cestě samozřejmě netušíme a najednou se musíme prodírat křovinami a scházet po kamenech z jednoho patra na druhé. To je mnohem náročnější (i trochu nebezpečné) a cesta se nám tím dost protahuje.

Najednou je mezi křovinami slyšet hlučné bzučení much. Když se přiblížíme, zjišťujeme,  že zde leží zajíc otevřený vejpůl. Všude krev a neskutečný smrad. Teď lituji ještě mnohem víc, že jsme si vybrali tuto cestu. 

Konečně přicházíme ke skále, kde se má náš cíl nacházet a hledáme cestu, jak jí obejít. Cestičky se čím dál tím víc zužují a jsou příkré a v blízkosti kaktusů. Najednou se objevuje skála s otvorem uvnitř a my zdoláváme poslední úsek, který vede po kopci podél skály, kde je lepší se přidržovat.

Samotné místo se nachází velmi vysoko, i obláčky máme na dosah, jak můžete vidět na poslední fotce. Nebudu lhát, ta výška je trochu děsivá, a tak jsme raději velmi opatrní při pohybu pod skalním mostem a při focení. Na druhou stranu, sedět uvnitř v té výšce a kochat se výhledem je obrovský zážitek a všem dobrodruhům tento výlet na Tenerife mohu jen doporučit.

Chtěla bych ještě dodat, že je v oblasti Los Gigantes většinou slunečné počasí a po cestě se není kde schovat. Všude jsou jen vyprahlé cestičky, křoviny a kaktusy. To je malá nevýhoda této túry, ale ty úchvatné výhledy za tu námahu rozhodně stojí!


! POZOR! - Upozorňuji, že se nejedná o oficiální stezku, a proto je zcela na vlastní nebezpečí.


Tipy pro Vás

• Vymezte si na tento výlet alespoň půl dne - délka cca 4-5h - tam i zpátky s přestávkami (cca 7h to trvalo nám).

• Do vesničky Tamaimo jezdí autobus č. 460, z hlavního autobusového nádraží v Costa Adeje ve směru Icod de Los Vinos. Cesta trvá přibližně 50 minut.

• Vezměte si s sebou dostatek pití a svačinu na posilnění (V Tamaimu je obchod i mnoho místních restaurací).

• Nezapomeňte na pokrývku hlavy a opalovací krém (nedá se nikde moc schovat před sluncem a na Kanárech je silný UV index).

• Tuto túru bych nedoporučovala zdolávat s dětmi, když zohledním náročnost a velkou opatrnost na konečné skalní vyhlídce a lidem, kteří se bojí výšek.