Bunkr San Andrés (cz)

30.04.2021

Výlet do skrytého bunkru poblíž Santa Cruz, postaveného za 2. světové války.

Přijíždíme do malebné vesničky zvané San Andrés, nacházející se na severovýchodě ostrova poblíž hlavního města Santa Cruz. Nedaleko je krásná a jedna z nejznámějších pláží na ostrově, Las Teresitas, se zlatavým pískem dovezeným až ze Sahary. Voda je tam tak čirá a pláž obklopená palmami a skalnatými útesy, že si budete připadat jako v ráji. Tato pláž sice není cílem naší dnešní cesty, ale užijeme si na ní ohromující výhledy shora. 

Vesnička San Andrés je postavená na úpatí hory, na které se skrývá již dlouho nevyužívaný a opuštěný bunkr, postavený za druhé světové války. Právě tam máme namířeno! Dnes je velmi podivné počasí, tak nejdříve váháme, zda se vůbec vydat na cestu a celé to prozkoumat. Jakmile vystupujeme z autobusu, tak se schováváme na zastávce a čekáme, jestli déšť přejde. Po chvíli se zničehonic pomalu objevuje sluníčko a je najednou hrozné teplo. Tak je rozhodnuto, vydáváme se na cestu a pokud nás potká déšť, přeci nejsme z cukru. 

Podle mapy to nevypadá na nějak zvlášť dlouhou cestu vedoucí k bunkru. Vydáváme se tedy uličkami San Andrés vedoucími více doleva k hoře, na které jsou postavené domky jeden nad druhým. Mezi domky se skrývají dlouhé schody nahoru, po kterých stoupáme. Když přicházíme na terasu před jednou z bytovek, odkud začíná být krásně vidět pláž Las Teresitas, rozprší se znovu. 

Přidáváme do kroku, jako bychom chtěli dešti utéct a dostáváme se na horní silnici vedoucí podél hory. Vydáváme se doprava a hledáme začátek stezky vedoucí na vrcholek. Najednou narážíme na stoupající kamenitou cestu, po které jdeme. Asi po 20 minutách se již dostáváme na druhou stranu hory a cesta není nijak náročná. Z výhledu se ztrácí Las Teresitas a na druhé straně se objevuje průmyslová část hlavního města Santa Cruz. 

Po cestě narážíme na rozcestí, kde napravo nahoře vidíme zelení pokrytý kopec a na vrcholu malý otvor ve skále. Určitě by to byla také hezká procházka, ale kvůli špatnému počasí to necháváme na jindy. Naše cesta k bunkru ale pokračuje rovně a více doleva, jelikož potřebujeme obejít skálu a najít cíl naší cesty. Po chvíli je útes lemovaný drátěným plotem a najednou přicházíme k volně přístupnému vchodu do bunkru. 

Přistupujeme pomalu ke vchodu a pak dovnitř za roh, kde se před námi otevírá tmavý tunel. Váháme, jestli vůbec pokračovat, protože se nám vůbec nechce a pohled do tmy vzbuzuje strašidelné myšlenky. Překonáváme strach a vykročíme. V tu ránu slyšíme mohutné kroky ozývající se zevnitř tunelu a ihned to otáčíme a utíkáme ven. Chvilku čekáme a posloucháme, jestli je opravdu někdo uvnitř, ale neslyšíme nic jiného, než úplné ticho. Snažíme se tedy vejít znovu, ale jakmile vykročíme do tmavého tunelu, opět slyšíme praskání a kroky zevnitř! Hlasitě volám "haló" do tmy a úplně to samé se ozývá z druhé strany. Máme jasno! Strašíme sami sebe, protože je tu neskutečně silná ozvěna. Po tomto zjištění nabíráme ztracenou odvahu a konečně vstupujeme hlouběji do bunkru. 

Zacházíme za druhý roh, kde se objevuje ještě delší tunel a postupně se vedle nás začínají objevovat tmavé místnosti s volnými otvory pro dveře a okna. Procházet v jejich těsné blízkosti není úplně nejlepší pocit. Po zdech se postupně odkrývají nápisy jako - (nekoukej dovnitř, nevstupuj, duch zaútočí...), jak si zběsile svítíme mobilem v ruce všude kolem. Trochu děsivé, nemyslíte?

Konečně vidíme trošku světla. Vedle zmíněných místností najednou narážíme na železný žebřík zabetonovaný do stěn s velmi úzkým průchodem nahoru. Tam se nachází rozhledna. (Pokud se Vám nechce šplhat, pokračujte tunelem trochu dál a za dalším rohem najdete další rozhledu. Tam je ale nechán jen malý otvor pro výhled a zbytek je zabarikádován, takže doporučuji tu nahoře). 

Jeden po druhém stoupáme po žebříku a oslepuje nás světlo. Nahoře se objevuje úzký podélný otvor s výhledem na celou pláž Las Teresitas, širý oceán s výletními loděmi a průmyslovou zónu Santa Cruz a její pobřeží. Chvilku se kocháme výhledem, než nás čeká cesta zpátky dolů do tmy. Na tohle jsem viděla až moc hororových filmů, a proto jsem ráda, když vycházíme zpět na denní světlo. 


Tipy pro Vás

• Autobusem - ze Santa Cruz č. 910, 945, 946 do San Andrés.

• Z ulice "Florida Primavera" vedou schody nahoru a začátek cesty k bunkru se nachází za "Las Teresitas Apartment".

• Nahoře na rozcestí se můžete vydat i doprava nahoru na zelený kopec a prozkoumat skalní útvary.

• Bunkr není vhodný pro klaustrofobiky.

• Nezapomeňte nabitý telefon nebo něco, čím si posvítíte v bunkru.

• Nebojte se vlastní ozvěny!