Anaga (cz)

08.02.2021

Stezka skrz venkovský park Anaga s úchvatnými výhledy a cestičkami prorostlými větvemi stromů. 

Dnes se vydáváme do chráněného venkovského parku Anaga, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se na severovýchodním hornatém cípu Tenerife a pro jeho vysoké položení nabízí nádherné výhledy z lesů do okolí. Nejlepší cesta do lesů Anaga vede ze Santa Cruz de Tenerife skrz městečko San Andrés, v jehož blízkosti se nachází světlo písečná pláž Las Teresitas. Autem je jedno, jakou cestou se vydáte, ale autobusem doporučuji nejbližší cestu z La Laguny (viz Tipy-na konci článku). Všude zelená příroda, hory, dech beroucí výhledy, i samotná cesta do těchto lesů je úchvatná.

Vystupujeme na zastávce Los Batanes a chtěli jsme se vydat podél silnice na vyhlídku Cruz del Carmen. Najednou na nás někdo volá a ptá se, kam máme namířeno. Tato skupinka lidí nám začala španělsky vyprávět o jiné cestě vedoucí do našeho cíle přímo skrz lesy. Tak neváháme a vydáváme se lesní vyšlapanou cestičkou a nad našimi hlavami prorostlou větvemi stromů. Občas si můžete připadat jako v říši divů. 

Tuto cestu najdete, když vystoupíte z autobusu na již zmíněné zastávce "Los Batanes" z La Laguny a vydáte se přímo do lesů před vámi, ve směru k vyhlídce Cruz del Carmen. Na této cestě se nedá ztratit a užijete si praskání větviček pod nohama, čerstvý lesní vzduch i zpěv ptáčků. Pokračovali jsme a podél byla občas z poza stromů vidět silnice. Najednou přicházíme na rozcestí a naše cesta vede doprava, kde již vidíme budovu místní restaurace zezadu. Přecházíme silnici a jdeme kolem návštěvnického centra Anaga, kde můžete nakoupit krásné suvenýry a ochutnat kanárské pochutiny. Na vyhlídce Cruz del Carmen, která se nachází hned za tímto návštěvnickým centrem, slunce silně zářilo proti nám a v oparu byl vidět obrys Teide v dálce. 

Hned na levé straně od vyhlídky se vydáváme na stezku zvanou "Sendero de los Sentidos", přeloženo jako Cesta smyslů, vedoucí dolů lesem. Po cestě si můžete všimnout dřevěných značek s obrázky oka, nosu, atd., aby vám to připomnělo vnímat přírodu všemi smysly. Cestu jsem si hned zamilovala, jelikož občas vede přes dřevěné lávky, schůdky a vyhlídky postavené na úpatí kopců, které nabízí nádherné výhledy do okolí. 

Scházíme tedy po stezce dolů a sem tam objevujeme cestičky vedoucí po stranách hlavní stezky, které také krátce prozkoumáme. Rozhodli jsme se nevracet a zkusit kam až tímto lesem dolů dojdeme. Najednou jsme v jistém bodě museli přeběhnout silnici, abychom mohli stezkou pokračovat. Napsala jsem přeběhnout, protože jsou v těchto lesích dost prudké, neustále se opakující zatáčky a auto se ze zatáček může vynořit kdykoliv. 

Nejprve narážíme na Mirador del Llano de los Loros, která je schovaná v lesích a poté scházíme dál až k vyhlídce Jardina. Projížděla jsem kolem této vyhlídky několikrát a pokaždé jsou tam 2 pojízdné "stánky" s prodavači cukrovinek, ovoce, suvenýrů, atd. Vyhlídka Jardina se nachází v prudké zatáčce a museli jsme k ní dojít po silnici, která je dost úzká a lemovaná skálou, nikde pomalu žádná cestička pro chodce. Dojdeme k vyhlídce a před námi se najedou rozprostírá zelená nížina, vesničky, La Laguna a v dálce začíná stoupat a proměňuje se v El Teide. Blíží se zlatá hodinka a my fotíme a natáčíme co se dá a čekáme na západ slunce. Pokud tam nenajdete místo na parkování (při západech je tam dost narváno), nezoufejte, podobný výhled si můžete užít i z Mirador Cruz del Carmen, kde je parkovacích míst dostatek.

Už je skoro tma a my vyhlížíme autobus, který nás doveze zpět do La Laguny. Značení pro zastávku nikde v dohlednu, ale na online mapách byla vyznačená přímo v prudké zatáčce na vyhlídce Jardina. Pro jistotu jsem se zeptala pojízdného prodavače, který nám to potvrdil a doporučil mávnout na řidiče. Nakonec jsme čekali skoro hodinu kvůli zpoždění a autobus najednou konečně přijíždí. Asi nás nebylo dobře vidět, jak se stmívalo, ale na poslední chvíli naštěstí autobus zastaví v prudké zatáčce, my přebíháme silnici a nastupujeme. Řidič nebyl moc nadšený a povídá, že jsme měli štěstí, že nás viděl a příště máme stát dole za zatáčkou. Netuším tedy kde, aniž by nás tam někdo nepřejel. :D


Přehled nejlepších vyhlídek v Anaga parku

• Mirador de Jardina

• Mirador Cruz del Carmen

• Mirador Pico del Inglés

• Mirador del Llano de los Loros

• Mirador poblíž Casa Santiago (restaurace)

• Mirador Bailadero

• Mirador "Risco Amogoje"


Tipy pro Vás

• Do parku Anaga Vás vezme autobus č. 76, 77, 275 z La Laguna (cesta trvá cca 20 min).

• Vyčkejte na západ slunce na jedné z vyhlídek.

• Mrkněte do návštěvnického centra Anaga - na vyhlídce Cruz del Carmen, které nabízí pěkné suvenýry a tradiční kanárské pochutiny. Zkuste TŘEBA - Almogrote (pro milovníky sýrů) nebo Barraquito (pro milovníky kávy).

• Z Mirador Cruz del Carmen pokračujte dál až k slepé uličce, která Vás zavede na kouzelné místo zvané "Pico del Inglés".